وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
۱۶۰,۰۰۰ تومان

نقشه راه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از نگاه قرآن

وضعیت موجود، وضعیت مطلوب و نقشه راه

هر گونه کپی، فروش و انتشار محدود یا گسترده فیلم‌های آموزشی این دوره ممنوع و شرعا حرام است. استفاده از این فیلم‌ها صرفا برای شخص خریدار مجاز خواهد بود.

دغدغـه «تولیـد علوم انسـانی اسلامی» به عنـوان راهکاری برای مسـئله همیشـگی «پاسـخ دین به مسـائل زندگی»، در دوران معاصر و در برابر هجوم تمدن غیر الهی به بشـریت پررنگ شـده اسـت.  پـس از انقلاب اسلامی نیـز همـواره یکی از مسـائل ذاتی انقلاب، فهم پاسـخ اسلام به مسـائل و در مرحلـه ی بعـد اقامـه آن پاسـخ هـا بـوده، امـا بـه تدریج با گـذر مدت زمانـی نه چنـدان طولانی از آن، ایـن مسـئله صورت «سـهل و ممتنـع» به خود گرفـت.

انقلاب همواره به مقتضای اسلامیت ذاتـی‌اش بـر وجـود چنین محتوایی در همه ارکان و مسـائل خـرد و کلان و فـردی و اجتماعی زندگی انسـان تاکیـد کـرده اسـت. ولی همچنان، چـه در اقامـه «دولت و جامعه اسلامی» و چـه در تولید محتوای آن، حداقل در مسـائلی بسـیار مهم و پرتعداد، پاسـخ تفصیلی ارائه نداده اسـت و رهبران آن همواره ایـن را از خلأها دانسـته‌اند؛ چنان که رهبر انقلاب می فرمایند:

«مـا هنـوز داریم با «سـعی و خطـا» حکومت می کنیم و نتوانسـتیم نقشـه راه دینـی حرکت انقلاب را شـکل بدهیـم. وقتـی می‌گوییم الگوی ایرانی – اسلامی، یعنی یک نقشـه‌ی جامع. بدون نقشـه‌ی جامـع، دچـار سـردرگمی خواهیـم شـد؛ هم‌چنان‌کـه در طول این سـی سـال، به حرکت‌هـای هفت و هشـتی، بی‌هـدف و زیگـزاگ مبتلا بودیـم و بـه ایـن در و آن در زدیـم. گاهی یـک حرکتـی را انجام دادیم، بعـد گاهـی ضـد آن حرکـت و متناقـض بـا آن را -هـم در زمینـه‌ی فرهنـگ، هـم در زمینه‌ی اقتصـاد و در زمینه‌هـای گوناگـون- انجام دادیم! این به‌خاطر این اسـت که یک نقشـه‌ی جامع وجود نداشـته اسـت. ایـن الگو، نقشـه‌ی جامع اسـت؛ بـه ما می‌گوید کـه به کـدام طرف، به کدام سـمت، بـرای کـدام هدف داریـم حرکت مـی کنیم.»

بیانات رهبری در نشست اندیشه‌های راهبردی ۱۳۸۹/۹/۱۰

به نظر می‌رسـد کمتر در شـکل دهی نظام مسـائل از منبع وحی اسـتفاده شـده اسـت این در حالی اسـت کـه قـرآن مسـائل خاصی را به عنوان مسـائل «سـطح متـن» خود انتخـاب کـرده و به تفصیل در مـورد آن، اثـرات و عللـش می‌پـردازد. مسـائلی همچون نحوه تعامل با کفـار، منافقین، تربیت و سـلوک رهبر، احکام جامعه سـاز و…

بـر این اسـاس، حرکت حـوزوی بنیان مرصـوص بر آن شـد تا یکـی از مهمترین مسـائل مطرح شـده در سـطح قرآن یعنی مسـاله‌ی نحوه‌ی تعامل با کفار را مورد بررسـی و مداقه‌ی جـدی قـرار دهد و تلاش کنـد در این زمینه به الگوی راهبردی سیاسـت خارجی حکومت اسلامی دسـت پیـدا کـرده و تـا نقطه‌ی تحقق و اجرا آن را پیگیری کند.

دوره حاضر، معرفی مختصر -و البته مفید و راهگشایی- از نتایج این مطالعه است که توسط حجت‌الاسلام و المسلمین تقی‌زاده مسئول مرکز راهبری برهان و مدیر این پروژه مطالعاتی ارائه شده است.

این دوره آموزشی بخشی از محتوای ارائه شده در دوره آموزشی گرای بین‌الملل است که در شهریور ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

دسترسی به محتوای این دوره تنها ۳۰ روز پس از ثبت نام در آن برای خریدار برقرار است و پس از آن برای برقراری دسترسی مجدد نیاز به خرید مجدد خواهد بود.

10 دیدگاه دربارهٔ «نقشه راه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از نگاه قرآن»

 1. بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام و رحمت
  تشکر از بزرگوارانی که در اجرای این طرح نقش ایفا می کنند
  و تشکر از استاد محترم
  به نظر می رسید کلیت این طرح دارای امتدادهای فلسفی متقن بوده و قابلیت تبدیل به نظریه ی ترویجی در وهله ی اول و با کار بیشتر نظریه ی تخصصی دارد .
  اگر که ارتباط ارض های مقدس را بیشتر توضیح می دادند خیلی بهتر بود.
  متشکر

 2. سلام و وقت بخیر
  عرض تشکر و قدردانی
  و آرزوی سربلندی و سرافرازی همیشگی در حریم مولای عزیزمون مهدی فاطمه سلام الله علیهما برای تمامی عزیزان مجموعه و همچنین استاد نقی زاده بزرگوار

 3. سلام
  بحث جدید و جذابی بود، لطفا استاد محترم منابع کمکی برای مطالعه در این موضوع را معرفی بفرمایند.

 4. باسلام .متاسفانه به دلیل اشنا نبودن با چارت دقیق دوره دچار سردرگمی در زمانبندی ها هستیم…در صورتیکه با ارائه دقیق تر تمام دوره در یک فایل سپس لینک های دسترسی در موعد مقرر داوطلبین از بلاتکلیفی در اهداف و نتیجه خارج می شوند

 5. سلام عرض و ادب خدمت بزرگواران و خسته نباشید به استاد گرامی حاج آقا تقی زاده بسیار محتوای های عالی در نظر گرفتن با بیانی ساده ممنون از شما دست اندرکاران و همه کسانی که زحمت این دوره های بسیار مفید را گرفتند.

 6. سلام علیکم
  با ارزوی نصرت پروردگار در تمام مراحل اظهار دین حق در عالم…از استاد محترم که دیدگاه هایی با افق بلند را در پیش چشمان ازادگان تبیین کردند کمال تشکر را دارم و از خداوند توفیقات بیش از پیش برای ایشان و تمام مجموعه مجاهدین بدون مرز مسئلت دارم

 7. امیررضا برومند

  سلام
  در جلسه آخر و درمورد پاسخ ما به آمریکا و اسرائیل نکته صحیحی گفته نشد.
  پاسخ ما به آمریکا بعد از شهادت حاج قاسم نباید زدن مستقیم و فوری می بود.
  هرجا هم که اسرائیل به نیروهای ما آسیب زده ما پاسخ قطعی و سنگینی بهش دادیم.

 8. سلام علیکم. از استاد محترم آقاب تقی زاده بسیار سپاسگزارم که با طراحی‌های بسیار عالی خود قدم‌های اولیه برای ایجاد و گسترش برنامه‌های مدون سیاست خارجی را برداشتند. ان شاءالله با ادامه کار ایشان توسط گروههای متخصص طراحی کاملا جامعی در همه ابعاد صورت بگیرد.

 9. بنیامین بردی پور

  از استاد بزرگوار حاج آقا تقی زاده و همه عوامل عزیز در پشت صحنه تشکر ویژه دارم بابت زحمات فراوانی که جهت علم آموزی ما دارند اجرتان با خدا ❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *